flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Батьки, діти та відповідальність.

14 березня 2017, 11:55

 Батьки, діти та відповідальність

 

 

          Статтею 51 Конституції України передбачено, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.  

       Питання виконання батьками своїх обов’язків завжди були актуальними й важливими. Бо те, що дитина набуває у родині, вона зберігає протягом всього свого життя.  

        В останні роки відбулися глибокі зміни умов життя суспільства, які знову зробили актуальною проблему виконання батьками обов’язків щодо виховання своїх дітей. У зв’язку з цим важливо донести до громадськості інформацію про правові норми обов’язків батьків та гарантії їх реалізації.                  

        Закон України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток, встановлює основні засади державної політики у цій сфері. Так, статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.                                                                                                                                  

      Батьків не обирають, та, на жаль, деякі з них частково або зовсім не приділяють уваги своїм неповнолітнім дітям, тим самим порушуючи подальше становлення та розвиток їх дитини у нашому суспільстві. Крім того, вони порушують норми чинного законодавства щодо невиконання обов’язків щодо виховання дітей.                                                    

       Так, спочатку 2017 року до Новопсковського районного суду Луганської області надійшло вже майже 20 адміністративних матеріалів щодо невиконання батьками або особами, що їх замінюють обов’язків щодо виховання дітей, з яких 10 розглянуто з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді попередження або штрафу.                                                                                                           

         Так, постановою Новопсковського районного суду Луганської області гр. Ч., яка проживає в смт. Новопсков, було визнано винною в вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (повторне, протягом року вчинення адміністративного правопорушення), та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 грн. Відповідно до протоколу гр. Ч. ухилялася від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо надання належних умов проживання та виховання своїх 5 неповнолітніх дітей.                                                  

        Постановою Новопсковського районного суду Луганської області гр. Ф.,  було визнано винною в вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 грн. Згідно протоколу гр. Ф. ухилялася від виконання батьківських обов’язків щодо забезпечення належних умов виховання своєї неповнолітньої доньки, 2000 року народження, яка в с. Можняківка Новопсковського району Луганської області в приміщенні сауни «Сім холмів» організувала знайомство та зустріч відвідувача сауни з особою, яка займається розпустою.                                                                                                 

      Так, відносно гр. Б., мешканки с. Танюшівка Новопсковського району Луганської області працівниками поліції складено протокол про адміністративне правопорушення,  згідно якого гр. Б. в СБК с. Танюшівка Новопсковского району Луганської області, ухилилася від виконання своїх батьківських обов’язків щодо виховання доньки 2001 року народження, що виразилося у відсутності контролю за місцем перебування своєї малолітньої дитини у нічний час доби після 22 год., чим порушила ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Згідно ст. 20-1 Закону України «Про охорону дитинства» діти віком до 16 років з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. можуть перебувати у закладах, у яких проводиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування лише принаймні одного з батьків чи іншого законного представника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неї персональну відповідальність.                                          

        Непоодинокі випадки невиконання батьками своїх обов’язків, щодо виховання дітей, які навчаються на даний час у Новопсковському ПАЛ. Так, постановою Новопсковського районного суду Луганської області неповнолітню гр. С., яка проживає в смт. Білолуцьк, але навчається та на період навчання проживає в гуртожитку Новопсковського ПАЛ, визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП (дрібне викрадення чужого майна), та з урахуванням неповнолітнього віку правопорушника  застосувано заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП, у вигляді попередження. Крім того, відносно даного правопорушника С. протягом 2017 року складено 6 протоколів про адміністративне правопорушення, зокрема, за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях та розпивання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадському місці у п’яному вигляді. Хочемо наголосити на тому, що правопорушник С. - 2000 року народження, і поки що до неї, як до неповнолітньої особи застосовуються заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП.

            Обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дітей добре висвітлені у ст. 150 Сімейного кодексу України, відповідно до якої батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов’язані поважати дитину. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини, фізичні покарання дитини, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

            В даній статті хочеться, зокрема, приділити увагу питанню «діти в Інтернеті». Батьки, пам’ятайте, Інтернет, це не тільки найбагатша в світі бібліотека знань, розваг, спілкування та інших корисних речей, але й осередок розпусти та жорстокості. Ви повинні навчити свою дитину правильно користуватися цим «невичерпним» джерелом інформації, знати, які сайти відвідують Ваші діти. Але найголовніше, дитина повинна розуміти, що Ви не позбавляєте її вільного доступу до комп’ютера, а, насамперед, оберігаєте. Дитина повинна Вам довіряти.                                                                                                                    

       Розмовляючи зі своєю дитиною, пам'ятайте, що ваші рекомендації про те, як треба чинити в тій чи іншій ситуації, дитина не зможе використовувати, тому що в ситуації конфлікту ми діємо так, як відчуваємо. Тому необхідно говорити про почуття дитини. Якщо вчинки ми схильні розцінювати як правильні чи неправильні, то почуття не можуть бути неправильними. Почуття - це те, що ми в даний момент переживаємо, це наша реальність, наше буття. Отже, якщо Ви зможете розділити з дитиною її почуття, то Ви дуже їй допоможете, вона відчує, що Ви її розумієте, отримає Вашу підтримку, і у неї з'явиться ресурс на те, щоб справлятися з подібними ситуаціями. Важливо пам'ятати, що досвід вирішення конфліктів дуже корисний і в майбутньому обов'язково стане в нагоді Вашій дитині. Тому важливіше навчити їх вирішувати ці конфлікти.

          Ми повинні створити сприятливий для дітей світ, світ у якому кожна дитина почуватиметься захищеною, де її думки будуть почуті та будуть поважатися, де не буде місця насильству, світ, який би дав змогу виховати здорове, щасливе покоління. Оскільки сьогоднішні наші діти – завтрашні громадяни України, їх захист і розвиток є передумовою майбутнього розвитку людства, особливо у цей складний час, який переживає наша держава.                                                                                                                                                        

      Діти - майбутнє держави, адже діти – гарант самозбереження, здоров’я і процвітання нації. Їх майбутнє залежить від нас. Наше майбутнє залежить від них.

 

 

        Помічник судді Новопсковського районного суду

        Луганської області                                                                                                                                       Л.В. Гродзенко