Важливою проблемою українського законодавства є призначення «мізерного» розміру аліментів, що значно впливає на можливості забезпечення належного розвитку дитини. Позитивним моментом на шляху забезпечення інтересів дітей став Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» № 4928 від 08.07.2016, який набрав чинності 09.07.2017.
З урахуванням останніх змін мінімальний розмір аліментів збільшено. Відтепер суд не може визначити на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тоді як до цього було 30%. Станом на серпень 2017 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить – 1426 грн., для дітей віком від 6 до 18 років – 1777 грн. Відповідно мінімальний розмір аліментів відповідно до внесених змін в Сімейний Кодекс України для дітей віком до 6 років становить 713 грн., для дітей віком від 6 до 18 років – 888,50 грн.
Визначений законодавцем мінімальний розмір аліментів в новій редакції не може забезпечити гідного рівня проживання дитини, однак його підвищення безумовно можна вважати одним із кроків для покращення становища дітей.
Одним із нововведень є спрощення процедури для отримання рішення про стягнення аліментів. Так, стягнення аліментів може здійснюватися у наказному проваджені. Суть наказового провадження у порівнянні із зверненням до суду з позовом полягає у значно спрощеному та більш оперативному розгляді питання по суті. Так після винесення судом ухвали про відкриття наказного провадження судовий наказ по суті вимог видається судом у триденний термін без виклику заявника, боржника та інших осіб, а також без проведення судового засідання.
Частиною 5 ст. 183 Сімейного кодексу України частиною 5, передбачено, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину. Так, наприклад, станом на серпень 2017 року на одну дитину до 6 років максимальний розмір аліментів становить 14260 грн./місяць, на дитину від 6 років – 17770 грн./місяць.
Важливим положенням Закону на шляху захисту інтересів дітей стало внесення до обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів. Вказане положення є позитивним зрушенням в механізмі призначення аліментів, оскільки, на практиці, доволі часто особа, що зобов’язана сплачувати аліменти не має місця офіційного працевлаштування, проте при цьому володіє значними матеріальними статками. З набуттям чинності змін до Сімейного кодексу України приховані доходи платника аліментів стали підставою призначення більшого розміру аліментів. Однак, такі витрати будуть братися до уваги, лише якщо платник аліментів не зможе обґрунтовано довести джерело походження коштів.
Таким чином, внесені зміни до Сімейного кодексу України можна вважати важливим кроком на шляху покращення механізму призначення аліментів. До того ж позитивною зміною є підвищення мінімального розміру аліментів, адже таке підвищення дозволить покращити становище дітей.