22 березня 2018 року за ініціативою Новопсковського районного центру зайнятості Луганської області в приміщенні Новопсковського районного суду Луганської області для учнівської молоді Новопсковського району відбулася професіографічна екскурсія в рамках щорічної обласної профорієнтованої акції «Марафон актуальних професій». Профорієнтаційний захід своїм виступом розпочала провідний фахівець з питань зайнятості відділу активної підтримки безробітних Новопсковського районного центру зайнятості Луганської області Пташинська А.В. Вона розповіла підростаючому поколінню про професію юриста, про її різноманітність та престижність.
Далі з вітальним словом виступила суддя-спікер Новопсковського районного суду Луганської області Стеценко О.С., яка була рада вітати старшокласників в стінах суду. Вона розповіла присутнім про унікальність професії юриста, адже юрист може працювати як на державній службі, в приватній компанії, так і як самозайнята особа. Якщо юрист обирає для себе державну службу, він може працювати прокурором, суддею, нотаріусом, адвокатом, експертом, працівником слідчих органів тощо. Якщо юрист обирає для себе приватний сектор економіки, він може захищати інтереси клієнтів у судах, працювати штатним юристом в господарських підприємствах тощо. Професія юрист - це, перш за все, величезний рівень відповідальності. У руках фахівця - долі людей, підприємств. Також вона наголосила, що юрист повинен постійно самовдосконалюватися шляхом постійного навчання.
Потім суддя-спікер Стеценко О.С. ознайомила учнів з особливостями своєї професійної діяльності, якими якостями повинні володіти судді, та що є найважчим та найприємнішим у професії судді. Під час спілкування діти ставили безліч запитань: як бути суддею; які покарання передбачені законом; який розмір аліментів становить на одну дитину та інші. На усі запитання діти отримали вичерпні та зрозумілі відповіді.
Також учням розповіли про притаманні судовій системі атрибути. Так, символами судової влади є державні символи України – Державний Герб і державний Прапор України, а правосуддя в суді здійснюється суддями в мантії та з нагрудним знаком.
Наступною виступила ювенальний прокурор Новопсковського відділу Старобільської місцевої прокуратури Білик О.М. Вона пояснила значення слова «ювенальний» та роз’яснила основні функції ювенального прокурора, зокрема, це охорона - забезпечення судового захисту неповнолітнього як потерпілого, підсудного, засудженого тощо; надання переваги виховному впливу перед примусовими заходами тощо. Ювенальна юстиція має базуватися на відновному принципі. У цьому її істотна відмінність від сучасного «дорослого» правосуддя. Правосуддя у справах неповнолітніх має бути не каральним, а передовсім таким, що відновлює порушені права та свободи жертви злочину або потерпілого від правопорушення, сприяє усвідомленню правопорушником необхідності відповідати за свої вчинки і здійсненню заходів для відшкодування завданої шкоди.
Діти також ставили свої цікаві запитання прокурору, на які вони отримали вичерпні відповіді.
Далі свій виступ продовжила суддя-спікер Стеценко О.С., яка розповіла, що в суді працює не лише суддівський корпус, а працівники апарату суду, а саме: керівник апарату та його заступник, помічники суддів, головний спеціаліст з інформаційних технологій, секретарі судового засідання, судовий розпорядник, а також працівники канцеляріі: старший секретар суду, секретар суду, діловод та архіваріус.
Після ознайомлення з професією юриста та роботою суду суддя-спікер Стеценко О.С. провела екскурсію приміщенням суду, зокрема, огляд робочих кабінетів, залів судових засідань.
Наприкінці заходу гості висловили свою вдячність за приємну атмосферу та сподівання на наступне проведення таких заходів. А також учні мали можливість сфотографуватися із суддею, прокурором та приміряти на себе мантію судді.