Новопсковський районний суд Луганської області ухвалив обвинувальний вирок щодо підлітків за вчинення ними злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України, та призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі, при цьому звільнив їх від відбування призначеного покарання, встановивши їм іспитовий строк. Щодо малолітнього обвинуваченого застосовано примусові заходи виховного характеру.
Так, 16 квітня 2018 року, Новопсковський районний суд Луганської області ухвалив обвинувальний вирок щодо повнолітнього Ф., неповнолітнього А., та застосував примусові заходи виховного характеру до малолітнього Ф. за вчинення ними крадіжки чужого майна, незаконного заволодіння транспортними засобами, а також за втягнення у злочинну діяльність неповнолітніх.
У жовтні 2017 року, близько першої години ночі у повнолітнього Ф. виник злочинний умисел щодо втягнення неповнолітнього А. та мололітнього Ф. у злочинну діяльність. Так, вони усі разом попрямували до двору гр. Ц., та незаконно потрапили на його територію, перелізши через паркан. Потім двоє підлітків проникли до літньої кухні, яка розташована у дворі, а третій залишився «на сторожі». В літній кухні хлопці нічого цінного для себе не знайшли, окрім продуктів харчування, які були у холодильнику. Далі усі троє попрямували до гаражу, з якого викрали легковий автомобіль, скутер, а також інші речі (сокиру, ніж, дві ручні пилки, бензопилу, насос, домкрат і т.д.), які поклали на заднє сидіння викраденого авто.
Із двору хлопці виштовхали авто та завести його їм не вдалося, тому вони покинули його, при цьому викрали з нього магнітолу, відеореєстратор, динамік, аптечку, пальне та дрібні речі. Скутер забрали також.
В судовому засіданні обвинувачені свою провину винали повністю, у вчиненому щиро розкаялися, просили суворо не карати. Окрім повного визнання вини обвинуваченими, їх вина у вчинені злочинів підтверджується поясненнями потерпілих, а також письмовими доказами - матеріалами кримінального провадження.
Таким чином, на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, підтверджених доказами, керуючись законом суд засудив повнолітнього Ф., за втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, викрадення чужого майна, незаконне заволодіння транспорними засобами, до п’яти років позбавлення волі без конфіскації майна, звільнивши його від відбування покарання з іспитовим строком в три роки; неповнолітнього А., за викрадення чужого майна, незаконне заволодіння транспорними засобами, суд засудив до трьох років шести місяців позбавлення волі без конфіскації майна, звільнивши його від відбування покарання з іспитовим строком в два роки; до малолітнього Ф. суд застосував примусовий захід виховного характеру у вигляді направлення його до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків строком на три роки. Довідково: малолітній Ф. на момент вчинення даних суспільно-небезпечних діянь не досяг віку, з якого настає кримінальна відповідальність, тобто до нього необхідно застосувати примусові заходи виховного характеру. Суд врахував ступінь тяжкості вчинених суспільно-небезпечних діянь, особу малолітнього, який за місцем проживання та навчання характеризується негативно, конфліктний, проявляє ознаки жорстокості, агресивності, схильний до крадіжок, перебуває на профілактичному обліку в службі у справах дітей; його вік, стан здоров'я, зокрема, те, що останній на обліку у лікарів педіатра, нарколога та психіатра не знаходиться, не належить до категорії людей з обмеженими можливостями, має низький рівень розвитку.
Також суд прийняв до уваги умови життя та виховання малолітнього Ф., який проживає з матір’ю та старшим братом в незадовільних житлово-побутових умовах, родина перебуває на контролі в службі у справах дітей, на супроводі в районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, як така, що опинилася в складних життєвих обставинах.
Суд також виходив з даних, які характеризують матір малолітнього Ф., яка не працює, зловживає спиртним напоями, веде аморальний спосіб життя, не займається вихованням сина, ухиляється від обов’язків щодо забезпечення дитини необхідними умовами для життя та навчання, не приділяє уваги його навчанню та дозвіллю, не користується повагою у сина, не має можливості впливати на його поведінку.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що малолітній Ф. має пропуски навчальних занять без поважних причин, має досягнення початкового рівня, інтересу до навчання не виявляє, читати та писати не вміє, домашнє завдання не виконує, має незадовільну поведінку, вживає нецензурні слова, схильний до брехні, крадіжок.
На думку суду, саме такий захід виховного характеру є необхідним та достатнім для виправлення малолітнього Ф. і попередження вчинення ним нових суспільно-небезпечних діянь. Жоден інший примусовий захід виховного характеру не забезпечить його виправлення. Так, судом враховано, що ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 21.03.2018 до малолітнього Ф. раніше застосовувалися заходи виховного характеру у виді обмеження дозвілля строком на один рік. Передачу малолітнього Ф. під нагляд матері суд вважає недоцільною, оскільки остання характеризується негативно, не займається вихованням дитини, тому через свою поведінку не здатна забезпечити позитивний виховний вплив на нього та постійний контроль за його поведінкою.
Вирок та ухвала суду ще не набрали законної сили та можуть бути оскаржені до Апеляційного суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги.
Завершуючи, хочу зазначити, що в усі часи актуальною проблемою являється підліткова злочинність. Адже проблема підліткової злочинності стоїть не тільки перед працівниками поліції, а і перед всім суспільством в цілому, бо підлітки - це діти, а діти наше майбутнє. Так яке може бути майбутнє, якщо в такому ранньому віці вони стають на злочинний шлях?
Причиною підліткової злочинності найчастіше є неналежний догляд за дітьми батьків або їхня відсутність. Загальне зниження рівня життя, неблагополуччя сімей, які з втратою прибутку втрачають і моральні цінності, відсутність нормальних побутових умов — все це призводить до того, що діти, прагнучи жити так, як усі, намагаються досягти цього шляхом крадіжок та інших злочинів.
Підлітки несуть кримінальну відповідальність, яким до вчинення злочину виповнилось 16 років. Але за деякі злочини, спеціально зазначені в ст. 22 Кримінального кодексу України, кримінальна відповідальність може настати з 14 років. Якщо особа не досягла віку, з якого настає кримінальна відповідальність, до нього застосовуються примусові заходи виховного характеру.
Прес-секретар суду В.В.Рєпкіна